sobota, 2 stycznia 2016

Muzyczna Biblioteka: Sully Erna - Ścieżki, które wybieramy: Autobiografia (2007)Sully Erna znany z grupy Godsmack w 2007 roku wydał autobiograficzną książkę, po którą sięgnął i postanowił opisać redaktor Chamera. Niestety, wciąż nie ma polskiego wydania tej pozycji dlatego zarówno tytuł, jak i przywołane fragmenty autobiografii Erny są tłumaczone przez nas. Czy jest to pozycja godna uwagi? Sprawdźmy!*

"Ścieżki, które wybieramy" czyli w oryginale „The Paths We Choose” to pierwsza i jak na razie jedyna książka autorstwa Erny. Przez niecałe trzysta stron poznajemy historię życia muzyka od jego najmłodszych lat, kiedy to dorastał w Lawrence w stanie Massachusetts, a kolejne rozdziały opisują jego liczne ekscesy, które nie zawsze były zgodne z prawem. Kontakty z kobietami, przeprowadzki, dorywcze prace i wreszcie muzyczne inspiracje i pierwsze kroki na scenie. Wszystko to znajdziemy w tym dziele. Książka opisuje najważniejsze wydarzenia od początku życia muzyka, aż do wydana debiutanckiego albumu jego zespołu, który zapisał się w historii ciężkiej muzyki.

Bądź świadom swoich decyzji. Najważniejsza jednak jest kwestia brania pod uwagę wszystkich konsekwencji jakie z nich wynikają. Kiedy siłujesz się ze swoimi pasjami i celami, musisz być cierpliwy i nigdy się nie zrażać! W końcu oddasz celny strzał. Pamiętaj, że jedynie z silną wolą można przetrwać. Musisz być skłonny do poświęceń wszystkiego co kochasz, byle tylko odnieść wymarzony sukces. Oczekuj niepowodzeń, bo one będą się powtarzać za każdym razem. Nie zapominaj, że na każdym końcu tęczy obranej za cel znajduje się garnek złota - ale tylko najtwardsze skurwysyny tam dotrą! 


Jeśli chodzi o styl pisania Sully’ego Erny to jest on bardzo prosty. Muzyk nie stroni od wulgaryzmów, kiedy uważa je za konieczne (należy tutaj jednak zaznaczyć, że książka nie jest nimi napchana i nie są używane na wyrost), stosuje metafory i opisy, lecz niezbyt rozbudowane. Całość sprawia wrażenie jakbyśmy siedzieli naprzeciwko niego i słuchali jego opowieści. Dzięki temu wszystkie fakty z biografii są łatwe w przyswojeniu i nie umykają nam.

Unikanie problemów nie sprawi, że ich nie będzie - myślisz, że tak jest, ale nigdy się tak nie stanie. Zostaną tylko odłożone na później. Wszystkie problemy zostają w twojej świadomości i wypływają wtedy, gdy twoje ciało znajdzie się w punkcie gdy masz już dość, wtedy decydują się na atak razem ze stresem, którego doświadczasz. To są napady lęku! Pojawiają się kiedy nie wiesz gdzie puścić swoją frustrację, obawy, stres, smutek, szaleństwo, cokolwiek cię trapi i drażni, sprawy z którymi powinieneś się zmierzyć i zamknąć dawno za sobą. Jeśli ty się z nimi nie skonfrontujesz i nie rozliczysz każdego z nich, twoje ciało zrobi to za ciebie.

Czy zatem polecam te pozycję? Dla fanów Godsmack i Sully’ego Erny z całą pewnością tak. Ja jako takowy na pewno się nie nudziłem, a wręcz przeciwnie – z zaciekawieniem kartkowałem kolejne strony. Inni jednak, którzy nigdy nie słyszeli o muzyku Bostońskiej formacji mogą spokojnie przejść obok książki obojętnie, bo nic tutaj nie znajdą. Barierą może okazać się też dla niektórych brak polskiej wersji książki. Czytałem całość w oryginalnej angielskiej wersji. Ktoś kto płynnie i bez problemu jest w stanie porozumiewać się po angielsku nie powinien mieć większych problemów ze zrozumieniem tej pozycji. Drugim problemem może okazać się nikła dostępność tej pozycji w naszym kraju. Jednak jeśli jesteś fanem drogi czytelniku to zapewniam, że warto zadać sobie trudu by tę pozycję zdobyć.

* Wstępem opatrzył i cytaty tłumaczył naczelny (źródło)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz