Oceny

Wiele osób zwraca uwagę na sposób mojego oceniania, zarzucając mi "zawyżanie" albo, że moje oceny są kontrowersyjne, bo bardzo często są wysokie. Staram się po prostu nie pisać o złych płytach, bo często nie mam nawet co o takich płytach (naturalnie w moim odczuciu) napisać, zdarza się jednak, że jest to silniejsze ode mnie i wtedy pojawia się tekst z negatywną opinią. Zazwyczaj z wielu płyt wybieram te, które najbardziej mi się podobają, a zdarza się, że nawet te bardzo interesujące nie zostają przeze mnie ostatecznie opisane z racji czasu, a nawet pewnych innych trudności. Poniżej podaję zatem klasyfikację ocen liczbowych, która wchodzi w życie od 1 marca 2012 roku - wszelkie dotychczasowe oceny wymykają się z tych ram i pozostają takie jakie są, aczkolwiek można nowe kryteria odnosić do ocen poprzednich. Przypominam też, że są one subiektywne i nie każdy musi mieć takie samo zdanie jak ja.

I. LP (punktacja maksymalna - 10)
0 - 2 dno, żenada i masakra, rzecz asłuchalna
3 - 5 przeciętne, można sobie podarować
6 - 7 dobre, przyjemne i zupełnie nieodkrywcze
8 - 9 bardzo dobre, świeże i wciągające
10 wspaniałe, genialne i absolutnie porywające

II. EP (punktacja maksymalna - 5)
0 - 2 dno i żenada, rzecz asłuchalna
3 niezłe, można posłuchać
4 dobre, nieodkrywcze, przyjemne
5 bardzo dobre, świeże i wciągające

III. Połówki i inne oceny
Połówki stosowane będą wtedy, gdy płyta w jakiś szczególny sposób będzie na taką ocenę zasługiwać lub będzie się wymykać jednoznacznym określeniom ocenowym. Nie stosuje się ocen do kompilacji, wszelkich składanek i płyt koncertowych jeśli takowe zostaną opisane (odstępstwem od reguły mogą być płyty zawierające stary materiał nagrany na nowo; nie stosuje się ocen do płyt zawierających na przykład dwa nowe utwory na kilkanaście starszych, doskonale znanych). W pewnych przypadkach do maksymalnej oceny będą dodawane wykrzykniki - będzie to oznaczać, że moim zdaniem płyta stanowi wydarzenie i nie można jej w żaden sposób pominąć. Ocenom nie podlegają również płyty opisywane w ramach artykułów poświęconym zjawiskom muzycznym i w ramach cyklu "Retrospekcja" ("LUminiscencje"). Nie podlegają też takiej ocenie zespoły i muzyka opisywana w ramach relacji z koncertów, w tym przypadku wyraża się tylko i wyłącznie słowną opinię nie przekładającą się w żaden sposób na ocenę liczbową. Oceny tracą moc w zestawieniach podsumowujących każdy kolejny rok, w których to podlegają porządkującym je kategoriom (np. Najlepsze płyty roku).

W Wydziale Filmowym obowiązywać będą cztery rodzaje ocen (w zależności od filmu, gry lub innych mediów audiowizualnych oraz stanu wiedzy autora o opisywanej muzyce): ogólna ocena muzyki, ocena kontekstowa (w filmie lub dotycząca innego medium) oraz ocena słuchalności (poza medium) oraz całościowa. We wszystkich przypadkach w skali 1-10. Wcześniejszy, trzystopniowy układ ocen, pozostaje bez zmian w artykułach, w którym się pojawił. Wyjątkami są artykuły stanowiące o Nightwish (Imaganerium) oraz o muzyce z filmu "Strażnicy Galaktyki"), gdzie ocen jest nieco więcej.

********** 
Od drugiej połowy września 2017 roku na blogu LupusUnleashed obowiązuje nowy system ocenowy - tak zwany cykl księżycowy. Tym samym wcześniejszy system przestaje obowiązywać, Dotychczasowe oceny liczbowe pozostają bez zmian. Cykl księżycowy nie obowiązuje przy "LUminiscencjach".

Co miesiąc księżyc znajduje się w czterech fazach - nowiu, pierwszej kwadrze, pełni i ostatniej kwadrze. Podczas nowiu zazwyczaj go nie widać, w pierwszej kwadrze go przybywa, podczas pełni jest bardzo widoczny, a niektóre osoby mają z tego powodu bardzo poważne problemy i wreszcie kiedy go ubywa, by ponownie znaleźć się w nowiu. I to właśnie one, będą naszymi nowymi ocenami, a przedstawiają się następująco:
Nów (rys.1)
NÓW (rys.1) czyli płyty złe, asłuchalne, nie dobre lub takie o której nie jesteśmy w stanie wydać jednoznacznego werdyktu, a także wszystkie koncertówki, składanki lub inne płyty którym zdecydujemy dać taką ocenę.
Pierwsza kwadra (rys.2)
PIERWSZA KWADRA (rys.2) czyli płyty dobre, takie które nam się podobają, ale nie są wybitne lub z dużym potencjałem.
Pełnia (rys.3)
 PEŁNIA (rys.3) czyli płyty wyśmienite, wybitne, genialne, lub po prostu bardzo dobre

Ostatnia kwadra (rys.4)
OSTATNIA KWADRA (rys.4) czyli płyty tylko niezłe, znośne ale w ogólnym rozrachunku do szybkiego zapomnienia.

Przy każdym tekście będącym recenzją płyty będzie się znajdował stosowny obrazek w określonej fazie księżyca i stanowiący ocenę. Dla ułatwienia przy każdym tekście w którym zastosujemy nowy system ocen będzie się znajdował odnośnik do zakładki Oceny, gdzie będzie można przeczytać co dana ocena znaczy oraz prześledzić dotychczasowe zmiany. Mamy nadzieję, że do nowych ocen się szybko przyzwyczaicie i będą one dla Was równie atrakcyjne i wygodne jak i dla nas.
26. 02. 2012 [lupus]
Update: 12.05.2012 [lupus]
Update: 23 sierpnia 2012 [lupus]; 3 listopada 2012 [lupus] [5 sierpnia 2014 lupus, wójcik, babirs]
Update: 17 września 2017 [lupus, ŁCh]