poniedziałek, 10 października 2016

Muzyczna Biblioteka: Corey Taylor - You're making me hate you/Jak ja was kurwa nienawidzę (2015)


Przestań czytać ten tekst i idź kupić tę książkę. Nie żartuję. Jeżeli uwielbiasz cyniczny humor i specyficzny sposób patrzenia na świat oczyma Corey'a "Fucking" Taylor'a (jak sam siebie czasami określa) to nie masz innego wyjścia jak posiadać pozycję, którą chcę dziś polecić, na swojej półce.

Trzecia książka wokalisty Slipknot i Stone Sour, ponownie nie jest autobiografią (chociaż zawiera liczne przykłady z życia muzyka i anegdoty, które z pewnością zaciekawią fanów). Jest to można by rzec, zbiór felietonów lub bardziej celnie ujmując tyrad w stosunku do określonych zachowań irytujących autora. I tak w zabawny sposób możemy odbyć podróż przez irytację wokalisty zachowaniami na lotniskach, modą, kierowcami, dziećmi, "gównianą muzyką" (jak określił to autor). A to tylko część atrakcji. Corey nie przebiera bowiem w słowach i środkach, przedstawiając bardzo dosadnie i graficznie co go irytuje. Na pierwszy rzut oka ktoś mógłby powiedzieć że z książki wylewa się sama żółć i jad, jest to po części prawda, jednak po przeczytaniu zastanówmy się ile z tych zachowań nas samych przyprawia o białą gorączkę. Niech ten kto nie irytuje się za kierownicą auta pierwszy rzuci kamieniem. 

“It’s a confusing fucking time in the world today. People still hate as much for color and twice as much for creed. They kill each other for gods they’ve never met. They hurt their women according to books written by those who might not have known any better. They hate based on biased faith instead of understanding based on accessible fact.”

("Obecnie żyjemy w popierdolonym świecie. Ludzie wciąż nienawidzą się z powodu koloru skóry, a jeszcze bardziej za odmienną wiarę. Zabijają się dla bogów, których nigdy w życiu nie spotkali. Ranią swoje kobiety, bo tak piszą w książkach napisanych przez tych, którzy wcale nie mają pojęcia o czym piszą. Nienawidzą wyłącznie w oparciu o wiarę zamiast zrozumieć opierając się na tym, co daje rzeczywistość".)

Po lekturze zdałem sobie sprawę, że paradoksalnie moja frustracja zmalała, a na różne sytuacje patrzę obecnie z przymrużeniem oka. Nie raz też zostałem rozbawiony przez autora przez jego porównania, czy bezpośredniość. Minus? Pozycja nie jest dostępna po polsku i nie da się jej kupić bezpośrednio u nas w kraju. Ja sam zdobyłem egzemplarz amerykański. Co do języka nie jest on przesadnie trudny, jednak trzeba mieć już nieco obycia z nim by bezproblemowo zrozumieć całość. Należy też mieć na uwadze, że pozycja nie jest dla wszystkich. Jak już mówiłem książka jest dosadna i ludzie nie gustujący w dosadnym humorze mogą się od niej odbić. Całość zaś idealnie reprezentują zresztą 3 ostatnie linijki książki: 

"Thanks for reading. My name's Corey Taylor. Go home and fuck yourself."

(Dziękuję, ze przeczytaliście moją książkę. Nazywam się Corey Taylor. Idźcie do swoich domów i pieprzcie się.)

*
Tłumaczenie tytułu oraz cytatów własne - tytuł książki dosłownie brzmiałby "Sprawiacie, że was nienawidzę". Podtytuł książki Taylora można by zaś przetłumaczyć:  dosłownie "Kłótliwe spojrzenie na błędne przekonanie, że ludzie nie mają żadnego zdrowego rozsądku" lub mniej dosłownie "Kij w mrowisko błędnego przekonania, że ludzie nie mają za grosz zdrowego rozsądku".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz