środa, 26 marca 2014

Mistrzowie Gitary: Wstęp


Fascynują i sprawiają, że gitara staje się czymś więcej niż zwykłym instrumentem. Zachwycają uszy i duszę magią dźwięków, jakie wydobywają za pomocą palców lub kostek grając na strunach swoich instrumentów, wyróżniając się tym samym spośród pozostałych muzyków, a często sprawiając, że na zawsze stają się częścią historii muzyki, nie tylko rockowej, ale także jazzowej i bluesowej. 

W dzisiejszej odsłonie redaktor ... opowie o ...


Tak będzie rozpoczynać się każdy odcinek naszego nowego cyklu, zatytułowanego "Mistrzowie Gitary". Chcemy w nim przybliżyć sylwetki gitarzystów znanych, wciąż tworzących, ale także tych, którzy już odeszli do największej orkiestry świata, na zawsze stając się legendą. Każdy z nas przedstawi pięciu, starannie wybranych muzyków, którzy nas zachwycają, poruszają i których uważamy właśnie za mistrzów tego pięknego instrumentu, jakim jest gitara. Zdecydowaliśmy też, że pominiemy basistów i zajmiemy się tylko gitarzystami, ponieważ gitarzyści basowi to oddzielny rozdział, do którego być może kiedyś wrócimy.

Gitarzyści, których pragniemy przedstawić są z nami od zawsze i często do nich wracamy, dlatego każdy z redaktorów LU opowie o swoich faworytach i fascynacjach związanych właśnie z pięcioma muzykami. Jedni będą związani bezpośrednio z rockiem, inni z bluesem lub jazzem, a jeszcze inni z muzyką filmową. Niektórzy z nich będą naszymi rodakami, a jeszcze inni będą rozproszeni po różnych krajach, ale doskonale znani każdemu szanującemu się wielbicielowi muzyki, nie tylko rozrywkowej. Nasz wybór jest selektywny i na pewno nie obejmie wielu ważnych i równie utalentowanych muzyków, ale Ci których wybraliśmy do "Mistrzów" w naszych sercach zawsze będą zajmować miejsce szczególne.

Każdy odcinek cyklu będzie składał się z trzech części: krótkiej notki biograficznej muzyka, naszej refleksji o gitarzyście i wreszcie, krótkiej recenzji (bez oceny liczbowej) wybranej płyty muzyka (solowej lub jeśli takiej nie posiada to macierzystej grupy lub formacji kojarzonej z danym muzykiem). Mamy nadzieję, że z zainteresowaniem będziecie śledzić kolejne odsłony i dzielić się swoimi spostrzeżeniami - startujemy już w kwietniu. 

Wszystkie artykuły znajdą się także w zakładce "Mistrzowie Gitary" i będą w niej umieszczane cyklicznie, w momencie publikacji na tej samej zasadzie jak miało to miejsce w przypadku cyklu "Polisz Jor Inglisz", aż do momentu jego zakończenia (co znacznie ułatwi nawigację pomiędzy poszczególnymi odsłonami).

Poniżej znajduje się lista muzyków, którymi każdy z nas postanowił się zająć. Kolejność pojawiania się poszczególnych artykułów może być inna niż podana w tym wprowadzeniu. Artykuły poszczególnych redaktorów będą pojawiać się naprzemiennie.

Lupus - redaktor naczelny:
1. Joe Satriani
2. Paco de Lucia
3. Chris Rea
4. Tony MacAlpine
5. Alvin Lee

Marcin Wójcik:
1. Jimi Hendrix
2. Tony Burge
3. Tadeusz Nalepa
4. Marek Jackowski
5. Grzegorz Skawiński

Łukasz "Babirs" Babski:
1. Tom Morello
2. Larry LaLonde
3. David Gilmour
4. Jack White
5. The Edge

2 komentarze:

 1. Fantastycznie będzie :)))))
  Od razu mi sie przypomniały moje notki o gitarzystach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo się cieszymy, że zaintrygowaliśmy! Zapraszamy do lektury :)

   Usuń