środa, 10 września 2014

Paradygmat - What Is Bad? SP (2014)

Tak prezentuje się okładka nadchodzącego albumu grupy Paradygmat


Napisała: Milena "Lady Stoner" Barysz

What is bad? Pytanie zdawałoby się być zbędne, o ile nie jest tytułem singla promującego nadchodzący, debiutancki album krakowskiej hard rockowej formacji Paradygmat...

Powstała w 2008 roku, ale dopiero w 2013 zrobiło się o niej głośniej. Zespół obecnie grający w następującym składzie: Piotr Sobczak na wokalu, Paweł Mucha na basie, Krzysztof Dudek na gitarze i wokalu, Łukasz Majchrowicz na gitarze, Jacek Dębski na perkusji - wygrał piątą edycję Antyfestu organizowanego przez Antyradio. Nagrodami był występ na ImpactFestival  i nagranie płyty w studiu Sound Divison. Jesienią 2013 roku weszli do studia. Nagranie materiału odbywało się pod czujnym okiem Filipa „Heinricha” Hałuchy (znanego choćby z pracy z grupą Vesania). Filip zajął się też mixem i masteringiem nagranego materiału. 31 sierpnia zespół zaś wreszcie wypuścił oficjalny singiel promujący ich debiutancki album. Singiel zatytułowany  "What Is Bad?" jest dostępny na kanale youtube zespołu.. W tym samym czasie ujawnili również projekt okładki ich albumu, który będzie nosił tytuł "Green". Wydanie całego materiału jest planowane na początek roku 2015.

Zapowiedź płyty w postaci singla jest bardzo obiecująca. Zdecydowane gitarowe wejście (dalej gitary tez nie odchodzą na drugi plan, krótko mówiąc dzieje się sporo), do tego wielopłaszczyznowa perkusja, mocny, wyraźnie poprowadzony i wyciągnięty do przodu bardzo charakterystyczny bas. Warto też zwrócić uwagę na mocny, a zarazem delikatny wokal. "What Is Bad?" jest rytmicznym, porywającym kawałkiem. Przez nieco ponad trzy minuty dzieje się o wiele więcej niż można by się spodziewać, jednostajnie w każdym razie na pewno nie jest.

To, co gra Paradygmat może nie jest odkrywcze, nie jest za to powszechne. Owszem, na razie to tylko jeden utwór, ale za to nie można o nim powiedzieć, że jest przewidywalny i zdecydowanie zaostrza apetyt na więcej. Poza tym jest to materiał bardzo profesjonalnie zrobiony. To kolejny przypadek debiutu, który tym zaskakuje, mimo faktu że jest dopiero debiutem. Myślę, że mają spory potencjał do namieszania w polskiej muzyce i prędzej czy później zrobią to. Ocena: 5/5Brak komentarzy:

Prześlij komentarz