wtorek, 28 kwietnia 2015

Wizualny Hałas #2: Dan Seagrave


Napisał: Tomek Karzarnowicz


Który autor okładek death metalowych albumów ma najbardziej metalowe nazwisko? Z całą pewnością Dan Seagrave. Wielka inspiracja dla wielu twórców okładek i grafik, w tym dla autora tego tekstu.

Miał okazję pracować dla najlepszych zespołów death metalowych. Jego klasyczne prace (kto nie zna obrazu z “Altars Of Madness”?) powstawały w czasach świetności Earache Records, dla której zaprojektował ich tak wiele, ale i dzisiaj potrafi nas zaskoczyć naprawdę znakomitą sztuką.Dan Seagrave, urodzony w 1970 roku, jest brytyjskim artystą obecnie mieszkający w Kanadzie. Zasłynął okładkami między innymi do wspomnianego “Altars Of Madness”, “Left Hand Path” Entombed, “Like an Ever Flowing Stream” Dismember, “Effigy of the Forgotten”, “The Ten Commandments” Malveolent Creation, a także debiutu polskiego Vader “The Ultimate Incantation”.
Zaczynał tworzyć już w wieku 17 lat, rysując pierwsze okładki dla nikomu nieznanych lokalnych kapel (pierwsza dla Lawnmover Deth z okolic Nothingham).Z tego co udało mi się ustalić, Dan jest samoukiem. Jego kariera rozpoczęła się dość przypadkowo. Wspomniana okładka dla Lawnmover Deth została zauważona przez Diga z Earache Records, który poprosił go o wykonanie projektu do “Altars Of Madness”, a następnie zakupił kilka innych jego prac. Dan został zauważony następnie przez Roadrunner Records i sprawy potoczyły się swoim torem.


Jego ulubionym artystą jest Maurits Cornelis Eschereye co czasem widać w jego sztuce. W dobie photoshopowych, "plastikowych" obrazków prace Seagrave'a wyróżniają się stylistyką, nastrojem, kolorami.
Dan jest też twórcą kilku filmów, ale to akurat raczej nie jest ta część jego twórczości, którą można uznać za najlepszą. To, co zobaczymy pod adresem https://vimeo.com/user3127830 to raczej nudne dla widzów próby sił Dana.

Wszystkim fanom dobrej sztuki graficznej, dobrych okładek polecam odwiedzenie strony artysty: http://www.danseagrave.com/.

Przydatne linki:

 


Post jest częścią serii “Wizualny Hałas”, którą prowadzi dla Was Tomek z Eyes Of The North (www.eyesofthenorth.com). Seria ta ma na celu przybliżenie sylwetek grafików i artystów, którzy tworzą okładki, plakaty, logo dla sceny muzycznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz