piątek, 20 marca 2015

Wizualny Hałas #1: Christophe Szpajdel


Napisał: Tomek Karzarnowicz

Tym postem rozpoczynamy serię “Wizualny Hałas”, poświęconą twórcom okładek, plakatów i logo dla zespołów muzycznych. Na początek, przed Państwem “Lord Of The Logos”, czyli Christophe Szpajdel.

Ponad 20 lat tworzenia logo dla zespołów metalowych musi budzić szacunek. Jego prace liczyć można już w tysiącach. Efekty pracy Christopha są zdumiewające. Wiele Waszych ulubionych kapel ma logo właśnie od niego - Emperor, Moonspell, Nachtmystium, Wolves In The Throne Room….Urodzony w 1970 roku w Belgii, mieszkający na Wyspach Brytyjskich Christophe ma polskie korzenie. Potrafi mówić w 8 językach (francuskim, angielskim, polskim, holenderskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim). Na co dzień zajmuje się leśnictwem. Rysował od dziecka. Jak mówi w jednym z wywiadów, logo dla zespołów metalowych wykonuje jednak od mniej więcej 20 roku życia. Pierwsze rysunki dla szerszego grona wykonał do podziemnego zina w 1989 roku  w tym logo do składanki Morbid Noise. W 1990 wykonał pierwsze logo dla zespołu, dla fińskiej hordy Disgrace. Jego prace zyskały na popularności w czasach, gdy w Norwegii płonęły kościoły - Szpajdel wykonał m.in. logo dla Emperor, który umieścił jego nazwisko na swoim debiutanckim, legendarnym już albumie. To pociągnęło za sobą kolejne realizacje.Trafił we właściwe miejsce i właściwy czas, zyskał na popularności. Jednak ciągle związany jest ściśle z undergroundem. Nie ma zbyt wiele wspólnego z mainstreamowym, komercyjnym rynkiem muzycznym. Nadal rozwija swój styl i nie wygląda, aby chciał iść na jakieś kompromisy w tej tematyce za co należą mu się brawa. Inspiruje się Art Deco, Art Nouveau, naturą, historią, kaligrafią. Swoje projekty często opiera na fotografiach natury, owadów, zwierząt - po części związane z pracą w leśnictwie i zainteresowaniem dziką przyrodą itp. Przez lata wypracował unikalny styl, który wielu  bezskutecznie próbuje podrobić. On sam nazywa ten styl  Depressiv'Moderne. W 2010 roku ukazał się album z jego pracami, który polecam każdemu kto lubi dobrą sztukę i metal. “Lord Of The Logos” to zbiór fenomenalnych logo, przeplatanych zdjęciami, które idealnie wpasowują się w tematykę prac.

Linki dla ciekawskich:

Post jest częścią serii “Wizualny Hałas”, którą prowadzi dla Was Tomek z Eyes Of The North (www.eyesofthenorth.com). Seria ta ma na celu przybliżenie sylwetek grafików i artystów, którzy tworzą okładki, plakaty, logo dla sceny muzycznej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza