wtorek, 17 czerwca 2014

Grunge, jakiego nie znacie #1
Napisał: Tomek Karzarnowicz

Wiele lat temu mocno inspirowałem się muzyką Pearl Jam, Soundgarden, Alice In Chains i wielu innych zespołów ze sceny Seatle oraz szeroko rozumianego grunge. Niedawno powróciłem do tych płyt i muszę przyznać, że nadal bronią się znakomicie. Postanowiłem pogrzebać nieco w zasobach internetu i dowiedzieć się więcej na temat płyt spoza głównego nurtu grunge oraz dokonań solowych muzyków znanych zespołów, dokonań które to nie zawsze są rozpoznawalne wśród szerszej publiczności. Pierwsza część będzie dotyczyła głównie projektów pobocznych muzyków związanych z Pearl Jam.


Mike McCready i Star Anna

Znany z Pearl Jam Mike postanowił pomóc muzycznie tej wokalistce, gdy zobaczył jak śpiewa z zespołem. Owocem czego jest kilka utworów, między innymi znakomity "Keep On". Słychać wyraźnie styl Mike’a znany z PJ, ale z inną wokalistką jego gra nabiera innego wymiaru. Możecie tego posłuchać dzięki KEXP, radiu z Seatle. Bez zbędnego przynudzania....


Brad

To twór, w którym gra na gitarze Stone Gossard (Pearl Jam). Ale nie tytlko. Pozostali muzycy też spisują się całkiem nieźle. Co interesujące, Brad istnieje już ponad 20 lat (debiut płytow „Shame” ukazał się w 1993 roku) i ma na koncie kilka płyt. Solidny, amerykańskich rock, który niejednego ruszy.Three Fish

To zespół, w którym swoje palce macza Jeff Ament, również znany z Pearl Jam. Muzyka Three Fish jest nieco inna niż to co znacie z PJ, niemniej jednak piętno Jeffa na tych utworach jest wyraźnie słyszalne. Szczególnie ze względu na rolę rytmu i basu. Poza tym Jeff zdaje się mocno żyć sztuką. Brał udział w wielu innych projektach (sprawdźcie kolejne niżej), odpowiada za oprawę płyt Pearl Jam i kilka innych spraw artystycznych. Człowiek-orkiestra?
Deranged Diction

Takiego Jeffa Amenta nie znacie. Jestem tego pewien. "No Art, No Cowboys, No Rules" to chyba jedyne wydawnictwo DD. Może to i lepiej. Mi specjalnie nie pasuje takie punkowe oblicze tego muzyka, ale co kto lubi.


M.A.C.C

M.A.C.C. to projekt utworzony na potrzeby składanki "Stone Free: A Tribute To Jimi Hendrix". W jego składzie byli: Mike McCready (Pearl Jam), Jeff Ament (Pearl Jam), Matt Cameron (Soundgarden, później także Pearl Jam) oraz Chris Cornell (Soundgarden).


RNDM

Znowu Jeff. W jeszcze innej odsłonie. Bardziej na luzie zdaje się. Na pewno bardziej alternatywnie.Harrybu McCage

Nie wiem wiele na temat tego projektu. Oprócz tego, że zdaje się być szalony oraz tego, że gra w nim Matt Cameron z Soundgarden/Pearl Jam :) Już w jego pierwszych nagraniach słychać było dużo połamanego rytmu. To była ogromna siła płyt Soundgarden. W Harrybu McCage Matt może się wyżyć jeszcze bardziej. Namiastka tego poniżej. Ze strony www PJ dowiemy się, że wyszła płyta tego projektu o tytule "Harrybu McCage", ale nie wiem czy będzie ją łatwo dorwać. Jeśli macie jakieś linki do YT to podajcie w komentarzach.


Ciąg dalszy nastąpi... 

Ilustracja w leadzie pochodzi z bloga Koniec Rocka.

4 komentarze:

 1. A gdzie Temple of the Dog? ;) To bez wątpienia najważniejszy projekt poboczny muzyków Pearl Jam (grali w nim wszyscy członowie obecnego składu + Chris Cornell), dość znany, ale niekoniecznie należący do "głównego nurtu" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zadałem sobie to pytanie, ale skoro to tekst gościnny to w niego nie ingerowałem; możliwe że pojawi się w kolejnych odsłonach. Sądzę, że Tomaszowi chodziło głównie o te zupełnie nieznane, ale czas pokaże co jeszcze chowa w rękawie za asy ;)

   Usuń
  2. Cześć Paweł, wybacz, że dopiero teraz odpisuję. Temple Of The Dog wydał mi się dość szeroko znany. Jeśli zdecyduje się o nich wspomnieć to bankowo będzie też o Green River, Mother Love Bone, Mudhoney, Mad Season itp. :) Pozdr

   Usuń