środa, 8 maja 2019

Fotorelacja 5/6: Debata: Przekaz. Gdyńska Scena Alternatywna (7.05.2019, Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia)


We wtorkowy wieczór w murach Muzeum Miasta Gdyni odbyła się debata "Przekaz: Gdyńska Scena Alternatywna", która była preludium do nadchodzącej wystawy pod taką samą nazwą, którą będzie można oglądać od 29 czerwca bieżącego roku w Muzeum Miasta Gdyni. W debacie udział wzięli: Waldemar Rudziecki (MCK), dr Anna Idzikowska-Czubaj (historyk kultury), Piotr Baranow (Pancerne Rowery), Sławomir Porębski (Sze Sze, Rocka's Delight, Marylin Monroe), Marek Rogulski (artysta multimedialny), Roman Sebastyański (Pancerne Rowery), Basia Burczyk-Wilanowicz (MCK), Jacek "Cent" Tomczak (Joanna Dead), Piotr Pawlak (Muzyk, producent muzyczny), Robert Dobrucki (No Limits, Doktor Granat). Moderował dr Jacek Friedrich, dyrektor muzeum. 

GSA – skrót, który można rozwinąć jako Gdyńska lub Gdańska Scena Alternatywna jest do dziś symbolem poszukiwań, wolności i świeżości. Muzycy z portowego miasta szukali nowych form wyrazu, malarze oraz poeci przekraczali granice słów oraz obrazów. Łączyły ich nieustanne poszukiwania przekazu – zindywidualizowanej wiadomości skierowanej do społeczeństwa, zaszyfrowanej w tworzonych przez nich dziełach. Działająca tu scena charakteryzowała się kolorami oraz precyzją muzyczną która w niczym nie odbiegała od zachodnich alternatywnych formacji, a działo się to w czasach permanentnych niedoborów materiałów do tworzenia, kabli, strun czy membran głośników. Koncerty takie jak Nowa Scena czy I Zlot Cynicznej Młodzieży Atomowej organizowane przez MCK kształtowały kulturotwórczo trójmiejską młodzież.

Podczas debaty historia GSA będzie przeplatać się z teraźniejszością. Jaki wpływ na współczesną scenę muzyczną wywarły formacje z tamtych czasów? Czy energia, która wówczas się wytwarzała może być wygenerowana współcześnie? Jak wyglądały kulisy przygotowywania występów, działania i wreszcie – jaki był w tym wszystkim przekaz?

Poniżej przedstawiamy garść naszych zdjęć: 


Zdjęcia własne. Kopiowanie bez zgody zabronione. Więcej zdjęć na naszym facebooku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz