Brian Griffin i ja (Gdynia, 28.06.2018) |
29 stycznia 2024 roku, w wieku 75 lat odszedł Brian Griffin, słynny fotograf muzyczny i popkulturowy. Współpracował między innymi z Iggym Popem, Kate Bush, Billym Idolem czy Depeche Mode. W 2018 roku między 28 czerwca, a 7 lipca w Muzeum Miasta Gdyni można było podziwiać jego prace, a w dniu wernisażu spotkać samego Mistrza. "Pan się bardziej do mnie zbliży..." - rzucił do mnie podczas robienia wspólnego zdjęcia.
Brian Griffin byłbył brytyjskim fotografem, który urodził się 13 kwietnia 1948 roku. Jego portrety muzyków popowych z lat 80tych, sprawiły, że w 1989 roku dziennik The Guardian nazwał go „fotografem dekady”. Jego prace znajdują się w stałych zbiorach Arts Council, British Council, Victoria and Albert Museum oraz National Portrait Gallery w Londynie.
Po studiach Griffin przeprowadził się do Londynu, aby pracować jako fotograf mody. Zamiast tego, za rekomendacją Lestera Bookbindera, podjął pracę jako fotograf korporacyjny dla londyńskiego magazynu biznesowego Management Today, a później innych publikacji, w tym Accountancy Age, Computing i Marketing. Jego fotografia „Godziny szczytu, London Bridge” z 1974 r. przyniosła mu uznanie w całym kraju, a jego odbitka znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Wiktorii i Alberta. W latach 80tych Griffin stał się znany jako ekspert w dziedzinie fotografii korporacyjnej. Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w Londynie w 1981 roku.
Mniej więcej w tym samym czasie Griffin rozpoczął pracę w przemyśle muzycznym, rozpoczynając pracę dla Stiff Records. Jego prace nad zdjęciami biznesmenów przełożyły się na wiele ówczesnych grup, które również nosiły garnitury i krawaty, jak na przykład Jam i Elvis Costello and the Attraction. W ciągu następnych kilku lat fotografował takie zespoły jak Siouxsie Sioux, Kate Bush, Depeche Mode, Ultravox, Toyah Willcox, REM, Billy Idol, Iggy Pop, Ringo Starr, Queen i Peter Gabriel. Jego prace pojawiały się na okładkach wielu albumów tamtej epoki, zwłaszcza na okładkach Depeche Mode, w tym na albumie "A Broken Frame" (1982), często wymienianej jako jedna z najlepszych kolorowych fotografii, jakie kiedykolwiek wykonano. Zdjęcie pojawia się także na okładce wydania „World's Best Photographs 1980–1990” magazynu Life z 1990 roku. Jego prace ukazywały się w takich publikacjach jak Esquire (USA), Rolling Stone, Radio Times, The Sunday Times, The Sunday Telegraph, The Observer i Car.
Opisywano, że jego twórczość była pod wpływem mistrzów renesansu, symbolizmu i surrealizmu, z oświetleniem „filmu noir”, a jako swoją inspirację często cytował Davida Lyncha. W 1989 roku The Guardian nazwał Griffina „fotografem dekady”. W tym samym roku porzucił fotografię i skupił się na reklamach telewizyjnych, teledyskach i filmach. Przez wiele lat był właścicielem firmy produkcyjnej, w której pełnił funkcję dyrektora handlowego. Jego praca pozwoliła mu fotografować takie osoby, jak brytyjski polityk Sebastian Coe, aktor Helen Mirren, aktor i komik Jonathan Ross oraz projektantka mody i bizneswoman Vivienne Westwood. Griffin zmarł we śnie 29 stycznia 2024 roku w wieku 75 lat.
Miałem przyjemność spotkać Mistrza Briana Griffina 28 czerwca 2018 w Muzeum Miasta Gdyni podczas wernisażu wystawy jego prac o nazwie POP, o której możecie przeczytać w tym miejscu oraz tutaj. Zdjęcia ze spotkania znajdziecie również na naszym facebooku. Niech odpoczywa w pokoju!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz